Вирости над стереотипами

 

Вважається, що жінки емоційніші за чоловіків, або, приміром, усі англійці стримані й бундючні. Насправді, це не зовсім так. Однак подібні речі ми сприймаємо на віру і залишаємо у своїй свідомості у вигляді стійких стереотипів. Саме вони визначають нашу поведінку, думки та ставлення до нав­колишнього світу. Разом із тим сьогодення іноді вимагає порушення стереотипів. Досягають успіху, зокрема у бізнесі, часто ті, хто ламає старі, усталені правила, виходить за рамки пересічного сприйняття. Час легкого та швидкого збагачення за рахунок недосконалого законодавства та сліпої вдачі давно минув. Потрібні якісно нові підходи до бізнесу. І виграє той, хто здатен на нестандартні ходи. Так це чи ні, ми запитали у самих бізнесменів.

 

01-84Геннадій Молодецький
Голова представництва Fujitsu Siemens Computers GmbH в Україні, Білорусі та Молдові

 

Ми всі живемо у суспільстві і тому повинні притримуватись базових стандартів та правил співіснування. Стереотипи – це неписані правила або норми, які формувались не одне століття. Деякі з них дуже застарілі, і ніхто зараз вже не може пояснити, в чому їх сенс, але вони досі діють.
Гадаю, що немає такої сфери життя, де неможливо зламати усталені норми поведінки. На мою думку, людині важче їх долати з віком. Молоді люди менше зважають на те, як до їхнього вчинку поставляться інші.
Звичайно, я не зважаю на всі стереотипи. Намагаюся чинити так, щоб було добре мені, родині, друзям, компанії та щоб мої вчинки не суперечили базовим правилам суспільства. Думаю, що найцікавішим прикладом людини, яка зламала стереотипи і при цьому принесла користь суспільству став Генрі Форд. Він подолав стереотип, що автівка – це розкіш, і зробив її доступним засобом пересування для пересічної людини.
Напевно, один з найміцніших стереотипів полягає в тому, що освіта і професійна діяльність мають співпадати. Ось я працюю в комп’ютерному бізнесі. Вважається, що для цього має бути обов’язково вища технічна освіта. Проте я закінчив Київський інститут іноземних мов і маю вищу гуманітарну освіту. Крім мене, у нашому колективі майже половина таких, як я.

 

Томаш Фіала
Керуючий директор інвестиційного банка Dragon Capital

 

02-84Саме стереотипи значним чином визначають моральні норми, формують політичні, релігійні погляди. Відповідно до статистики, 95 людей зі ста жодного разу в житті не намагалися зламати стереотипи. Проте, якщо говорити про бізнес, то у ньому, звичайно ж, перемагає той, хто здатен на нестандартні рішення.
Що стосується мене особисто, то нестандартних рішень у мене в житті було двоє. Перше – коли у 1996 році я вирішив переїхати із Праги до Києва й лишити роботу в головному офісі провідного інвестиційного банка Центральної і Східної Європи Wood&Company, погодившись очолити офіс цієї компанії у Києві. Друге – коли після фінансової кризи 1998 року я повернувся в Україну для того, щоб створити власну інвестиційну компанію – Dragon Capital.
З-поміж великих людей, що ламали стереотипи, мені багато у чому імпонує власник компанії Microsoft Білл Гейтс. Він створив компанію з нуля, наростивши її капіталізацію до сотень міліардів доларів. Проте на вершині свого бізнесу він прийняв більш ніж нестандартне рішення – лишити компанію Microsoft й повністю зайнятися заснованим ним благодійним фондом.
У спорті є гідний уваги приклад – австрійський гірськолижник Герман Маєр. Під час швидкісного спуску у 1998 році в Нагано він лише завдяки диву не розбився, вилетівши з траси. Після цього він зумів вибороти дві золоті олімпійські медалі. Крім цього, влітку 2001 року він врізався на мотоциклі в автомобіль. Лікарі вже думали про ампутацію ноги. Але Маєр повернувся в спорт, вигравши свій четвертий Кубок світу та виборовши титул чемпіона в Турині.

 

03-84Ігор Мазепа
Генеральний директор інвестиційного банку Concorde Capital

 

Свобода дій та мислення, креативний підхід до вирішення задачі є, на мій погляд, важливою складовою успішного бізнесу. Фондовий ринок – це не виняток, і мені, як фахівцю, найкраще пояснити на його прикладі. З одного боку, сформовані стереотипи помітно гальмують його розвиток, з іншого – це стимулює нас як безпосереднього учасника ринку до їхнього руйнування ще більш стрімкими темпами.
Як приклад, у 2004–2005 роках була поширена така думка, що український фондовий ринок являє собою лише торгівлю акціями на вторинному ринку та не готовий до розвитку інших фінансових інструментів. Ми довели зворотнє, безпосередній ефект чого відчули на собі компанії-емітенти. Це було перше розміщення акцій українського банку, страхової компанії, далі IT-ритейлера, фармацевтичної компанії тощо. Також досить поширеною була думка, що успішні угоди М&А (злиття та поглинання) та IPO можуть проводити лише компанії зі світовим ім’ям. Наш досвід продемонстрував хибність такого стереотипу.
Інший приклад – недавно зруйнований стереотип того, що в рамках українського законодавства неможливо здійснити випуск конвертованих облігацій. Справді, процес реєстрації в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку у нас проходив доволі важко, бо до цього ніхто подібного в Україні не робив. Однак у підсумку продукт успішно вийшов у світ та став для багатьох компаній альтернативним шляхом залучення капіталу.
На мою думку, стереотипи можна і потрібно руйнувати. Кожна ситуація є індивідуальною, а кожна людина унікальною, однак іноді вона даремно боїться чи лінується вийти за рамки усталених «стандартів».

 

Олег Кий
Власник мережі дитячих театрів свят «Будинок клоунів», генеральний директор театру свят «ОС», генеральний директор ПП «Кий Інтернешнл»

 

04-84Стандарти бувають різними. Є закони Божі, шануючи які, я кожного дня змінюю себе, щоб гармонійно жити і їх не порушувати. А є нещирі закони, особливо в нашій державі, які створюють люди з метою самозбагачення. От у їх дотриманні я перебірливий. Порушую ці правила, коли вони перехрещуються з моїм світом і несуть із собою загрозу власній совісті. Подекуди це – мовчазні дії, а інколи я обстоюю свої переконання в судах.
Наприклад, є стереотип погоджуватися з усіма рішеннями, які, здавалося б, на законних підставах ухвалює місцева влада. Більшість людей з ними погоджується, я ж ув’язався у судову справу, розуміючи, що ця тяганина на роки. Навіть якщо мені доведеться звертатися до Європейського суду, я вперто йтиму до мети.
А взагалі, ламати стереотипи – це моя робота. Чинити те, чого ніхто не очікує. Моє найбільш нестандартне рішення також пов’язане з роботою. У 1992 році я почав виробляти всім відомі поролонові клоунські носики.
Для мене найвидатнішою людиною, що ламає стереотипи, є Юлія Тимошенко. До неї можна по-різному ставитися, але це дуже яскравий приклад людини, яка і ламає, і порушує, і перебудовує стереотипи, і тим змінює наше життя. Не такою яскравою за своїми малопримітними, але не менш значущими діями є суперечлива постать Віктора Ющенка. Тимошенко мені імпонує своєю цілеспрямованістю, Ющенко – непохитним бажанням зробити Україну цивілізованішою та демократичнішою.

 

05-84Лілія Лазарєва
Директор креативного агентства «Студія Креативних Технологій / СTS»

 

Мені часто доводиться стикатися як із чужими стереотипами, так і долати свої. Головним чином це відбувається під час поїздок і подорожей. Зус­тріч зі звичаями, мистецтвом і способом життя народів інших країн і континентів – це завжди зміни поглядів та переконань.
Для покоління, яке застало «комуністичне минуле» і живе в епоху науково-технічного прогресу, потужними штампами, що тиражувались державою та наукою, є такі, що базовані на засадах матеріалістичної, марксистсько-ленінської ідеології. Зараз, нарешті, прийшов час, коли суспільство й особливо нове покоління може робити свій вибір, мати свою позицію, вільний від стереотипів погляд.
Взагалі, я не можу сказати, що мені доводиться долати стереотипи. Коли я розумію, що у мене стереотипний погляд на будь-яку проблему, я досить легко позбуваюсь його. На мою думку, важливе уміння – позбуватись стереотипів, а ще краще не піддаватися стандартним поглядам і рішенням.
Думаю, немає таких сфер, де не можна звільнятися від стереотипів, але іноді для цього потрібні десятки й навіть сотні років. Історія знає чимало прикладів того, як, ламаючи стереотипи, «першовідкривачі» здійснювали прорив у різних сферах. Яскравими прикладами можуть служити Коперник і Галілей, імпресіоністи й Коко Шанель, Михайло Горбачов, фізики Ейн­штейн і Шреденгер. Мені імпонує у цих людях сміливість в відстоюванні теорій, концепцій, нових стилів, свіжий і нестереотипний погляд для свого часу, основою якого є глибокі знання та інтуїція.


_